Hybrydowy Duster w służbie Dacia

Hybrydowy Duster - hybryda od Dacia
[Artykuł przeczytasz w 3 min.]
Pomimo tego, że temat HybroDustera pojawiał się już niejednokrotnie na różnych portalach informacyjnych, hybrydowy Duster najwyraźniej nie szybko pojawi się w służbie Dacia.
Wałkowany i przewałkowywany HybroDuster zapewne każdemu z nas już się znudził. Temat pojawia się co chwila. Zostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Znika tak samo szybko jak się pojawiał. A pustka pozostaje. A ile wątpliwości i zażartych dyskusji zapewne już stoczono na polu tego zagadnienia…
Nie rozstawię kropek na przysłowiowym „i”. Ale postaram się nieco przybliżyć temat hybrydowego Dustera na zachodnioeuropejskim podwórku Renault.
Tajne przez poufne, czyli początki
CO2 w trawie piszczy
Hybrydowy Duster w Dacia
Hybrydę napędzi konkurencja
Hybrydowy Duster – tak, a autonomiczny
TAJNE PRZEZ POUFNE, CZYLI POCZĄTKI
Opracowywanie technologii hybrydowej przez Renault absolutnie się nie wiąże z ciekawą historią tajnego projektu rządowego. Najpewniej, tak samo zresztą jak i platforma B0, inwestycje Renault w technologie hybrydowe należy wiązać z chęcią maksymalizacji zysków oraz, w pewnej mierze, z rygorystyczną polityką UE w zakresie emisji spalin.
Przeczytaj również: Duster w oparach spalin
Hybrydowy Duster z Micro Hybrid
Nie warto też zapominać o tym, że Dacia to nie Renault. Konkurencyjność Dacia na rynku motoryzacyjnym opiera się na jej cenie. Zatem to, co możemy obserwować w Renault w naszych Daciach zapewne (jak dobrze pójdzie) pojawi się dopiero za dobrych kilka lat.
Początku technologii hybrydowych w Dacia były dosyć ubogie. W zasadzie wdrażanie elementów „mico hybrid 1” i „micro hybrid 2” w Dacia startowało już w 2011 roku. Od 2012-2013 w samochodach Dacia miała zagościć technologia start-stop. Owszem, przez jednych lubiana i doceniania, przez innych krytykowana i tłumiona w zarodku.
Drugim etapem miało być doposażenie samochodów Dacia w system odzyskiwania energii podczas ładowania. By sprostać temu zadaniu zaangażowana w temat rumuńska spółka Rombat zainwestowała łącznie 16 mln euro w produkcję masową akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Zatem hybrydowy Duster w służbie Dacia absolutnie nie jest nowością. Choć niewątpliwie temat ten jest mocno owijany w bawełnę.
CO2 W TRAWIE PISZCZY
Z pewnością można stwierdzić, że ani Renault ani żaden inny producent samochodów zaostrzone rygory UE w zakresie emisji spalin jakkolwiek zaskoczyły. W końcu grupa Renault, która w tej chwili pozycjonuje się jako lider elektryków w Europie, pracuje nad tematem od dłuższego czasu.
No właśnie Renault…
Kiedy zatem możemy się spodziewać, że hybrydowy Duster pojawi się na hybrydowych salonach.
HYBRYDOWY DUSTER W SŁUŻBIE DACIA
W styczniu 2020 roku Philippe Buros, czyli zarządzający Renault Europa, powiedział, kiedy technologia hybrydowa zagości w samochodach Dacia.
HybroDuster najpewniej się pojawi się na rynku dopiero za 2-3 lata.
HYBRYDĘ NAPĘDZI KONKURENCJA
Nie wszystko jest jednak takie proste. Dlatego na wypowiedź Philippe Buros też należy patrzeć z dużym przymrużeniem oka. Rozwój wydarzeń będzie zależał od tego, w jakim kierunku pójdzie konkurencja.
Samochody Dacia są pozycjonowane jako konkurencja cenowa dla choćby odpowiedniego segmentu grupy VW. Owszem, może to być dosyć dziwne rozumowanie i porównanie. Nie zmianie to jednak faktu, że jeśli np. grupa VW podniesie ceny na swoje samochody, pozycjonowane jako te tańsze i bardziej budżetowe, to wzrost cen na samochody Dacia jest nieunikniony. Wówczas technologie hybrydowe zagoszczą pod maską Dustera o wiele szybciej.
Jeśli jednak konkurencja będzie stawiała na obniżenie cen, wówczas hybrydy w Dusterze możemy się spodziewać po opracowaniu przez Renault rozwiązań, które będą potaniać technologie hybrydowe. Nie koniecznie może minąć 2 lub 3 lata.
HYBRYDOWY DUSTER – TAK, A AUTONOMICZNY?
Pewne jest to, że zarówno polityka UE jak i konkurencja wymuszą na Renault wprowadzenie hybrydy do samochodów Dacia. To z kolei na pewno spowoduje podwyżki w Dacia i zapewne spadek zainteresowania wśród potencjalnych nabywców. Renault chodzi jednak o to, by Dacia nadal trzymała na dystans konkurencję. Przynajmniej na dystans cenowy.
Z uwagi też na to do technologii samochodów półautonomicznych w Dacia jest jeszcze dalej niż do HybroDustera.
Być może zainteresuje Cię: Duster w wyjątkowym wydaniu
Zajrzyj również do innych nowości Dacia Duster oraz tematów związanych z tuningiem tego samochodu