Wideo w Media Nav

Jak uruchomić odtwarzanie plików wideo w MN
[Artykuł przeczytasz w 7 min.]
Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez ulubionego filmu lub teledysku to w zasadzie jest rozwiązanie na odtwarzanie własnych plików wideo w Media Nav i Media Nav Evolution.
Nie do końca jestem przekonany, że uruchomienie takiej funkcjonalności jak odtwarzanie własnych plików wideo (np. z urządzenia USB) na ekranie komputera pokładowego MN i MNE przyczyni się do poprawy jakości Twojej jazdy…
No ale, jeśli rzeczywiście nie wyobrażasz sobie bez tego ani dnia ani godziny, to mam pewne rozwiązanie, które na pewno Ci się spodoba.
Dotychczasowe odtwarzanie własnych plików wideo w Media Nav (na WinCE)
Odtwarzanie plików wideo w Media Nav Evo (na Linuxie)
Jak odtworzyć wideo w Media Nav Evo (na Linuxie)
Odinstalowywanie dodatku wideo w Media Nav Evo (na Linuxie)
Jak wymusić dłuższe działanie Media Nav po wyłączeniu silnika
Problemy z aktualizacją MNE po aktywacji wideo
DOTYCHCZASOWE ODTWARZANIE WŁASNYCH PLIKÓW WIDEO W MEDIA NAV (NA WINCE)
Jak zapewne wiesz rozwiązanie z odtwarzaniem własnych plików wideo wcale nie jest nowinką w świecie Dacia. Oprogramowanie Media Nav na rynek indyjski prawdopodobnie od początku miało odblokowana tę funkcję.
Dlaczego producent nie zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania w Europie? Wolę nie rozwiązywać zagadek tego pokroju. Być może odpowiedzią jest troska o nasze bezpieczeństwo na drodze… Choć niewątpliwie taki argument jest do podważenia. W końcu życie ludzkie jest wartością samą w sobie i zawsze jest najważniejsze.
Przeczytaj również: Dlaczego Duster jest Dusterem
Odtwarzanie plików wideo – player dla oprogramowania Media Nav 9.1.3
Dotychczas zasoby sieci oferowały nam w zasadzie jedno rozwiązanie w postaci osobno opracowanego odtwarzacza wideo. Player doskonale się sprawdzał, ale we wszystkich systemach Media Nav do wersji 9.1.3, co jednakowoż było nieco uciążliwe.
Oznacza to, że użytkownicy nowszego oprogramowania i Media Nav Evo nie mogli skorzystać z opisanego odtwarzacza. Co gorsza, taka zabawa mogła doprowadzić do całkowitego unieruchomienia MNE. I rzeczywiście doprowadzała.
Uruchamianie funkcjonalności odtwarzania plików wideo w Media Nav do wersji 9.1.3 (włącznie)
Oto pliki, które zawierają wspomniany player:
Odtwarzacz plików wideo w Media Nav – wersja (stabilna) 9.1.3.1 [10Mb]
Odtwarzacz plików wideo w Media Nav – wersja (beta) 9.1.3.4 [10Mb]
Po pobraniu wybranego pliku wykonaj następujące czynności:
- Wgraj zawartość skompresowanego pliku (czyli katalog upgrade.lgu) do wcześniej przygotowanego czystego przenośnego urządzenia USB (pendrive);
Jak przygotować czysty pendrive przeczytasz w tym materiale: Aktualizacja map w Dacia Duster
- Po wgraniu pliku podłącz urządzenie USB do odpowiedniego złącza w samochodzie.
Pamiętaj! Wszystkie czynności wykonujemy na włączonym silniku. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w trakcie wgrywania plików.
- System Media Nav wykryje plik aktualizacyjny i wgra go do systemu.
- Po przeładowaniu się systemu Media Nav możesz korzystać z odtwarzacza plików wideo.
ODTWARZANIE PLIKÓW WIDEO W MEDIA NAV EVO (NA LINUXIE)
Nie oznacza to, że sytuacja uległa istotnym zmianom. Bowiem powtórzę już dosyć utartą na Go! Duster formułkę, a mianowicie:
Wszystkie niżej opisane czynności potrafią całkowicie unieruchomić Twój system Media Nav. Zatem jakiekolwiek zmiany wykonujesz na własną odpowiedzialność pod groźbą utraty gwarancji.
JAK ODTWORZYĆ WIDEO W MEDIA NAV EVO (NA LINUXIE)
Sposób, który opiszę poniżej jest nowym rozwiązaniem. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że w porównaniu z dotychczas opisywanymi, sposób na uruchomienie możliwości odtwarzania plików wideo wygląda na najbardziej bezpieczny i prosty. Sprawdza się jednak w przypadku systemów opartych na Linuxie. Uwaga! Zaczynając od wersji oprogramowania 1.0.15.0 funkcja wideo została wycięta z opcji. Jej uruchomienie może wiązać się z problemami w pracy systemu Media Nav.
Jednak jeśli nie czujesz się na siłach – dołączaj do naszej grupy na Facebook. Myślę, że takie sprawy łatwiej będzie załatwić w gronie Dusterowiczów.
Niemniej jednak zanim podejmiesz się tematu uruchomienia odtwarzania plików wideo w swoim Media Nav Evo, proponuję zaopatrzyć się w przenośne urządzenie USB (pendrive) o niewielkiej pojemności sformatowane w odpowiedni sposób, czyli zgodnie z systemem plików FAT32.
Jak to zrobić przeczytasz w tym materiale: Aktualizacja map w Dacia Duster
Uruchamianie funkcjonalności odtwarzania plików wideo
Jeśli już wykonałeś tę czynność, możemy przejść dalej:
- Na komputerze wgraj do wcześniej przygotowanego urządzenia USB (tego z systemem plików FAT32) zawartość tego skompresowanego pliku: MNE – aktywacja funkcji wideo [2Kb].
Na pendrive’ie powinien znajdować się tylko folder o nazwie „autorun_bavn”
- Podłącz urządzenie USB do odpowiedniego złącza w Dusterze.
Pamiętaj! Wszystkie czynności wykonujemy na włączonym silniku. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w trakcie wgrywania plików.
- System Media Nav Evo automatycznie wykryje plik, wgra go do systemu i zresetuje się, by wczytać zmiany (restart jest warunkiem koniecznym – musi się odbyć).
Właśnie w taki sposób udało Ci się uruchomić odtwarzanie plików wideo w Media Nav Evo.
Nie warto jednak szarżować. Zalecana rozdzielczość odtwarzania – 360p, w końcu to nie jest technologia do odtwarzania filmów w technologii 4K.W związku z tym, że temat jest popularny, stale się rozwija. Owszem, mogą występować tzw. luki w działaniu dodatku. Jednak się nie zrażaj. Sytuację można opanować a i na pewno będą się pojawiać odświeżone wersje dodatku. Śledź stronę na FB oraz informacje na grupie.
W przypadku problemu z dźwiękiem, przy uruchomieniem pliku wideo uruchom jakikolwiek dostępny plik dźwiękowy (niestety, na razie każdorazowo).
Przy okazji też dbaj jednak o to, by oglądanie materiałów wideo nie przyczyniło się do pogorszenia warunków bezpieczeństwa na drodze. Oglądaj swoje ulubione filmy i seriale, ale z głową!
ODINSTALOWYWANIE DODATKU WIDEO W MEDIA NAV EVO (NA LINUXIE)
Jeśli dodatek wideo Ci się znudził lub zauważasz zbyt dużo niedogodności w związku z jego funkcjonowaniem (co na początkowym etapie jest możliwe), skorzystaj z tego oto rozwiązania.
- Na komputerze wgraj do wcześniej przygotowanego urządzenia USB (tego z systemem plików FAT32) zawartość tego skompresowanego pliku: MNE – dezaktywacja funkcji wideo [550B].
Na pendrive’ie powinien znajdować się tylko folder o nazwie „autorun_bavn”
- Podłącz urządzenie USB do odpowiedniego złącza w Dusterze.
Pamiętaj! Wszystkie czynności wykonujemy na włączonym silniku. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w trakcie wgrywania plików.
- System Media Nav Evo automatycznie wykryje plik, wgra go do systemu i zresetuje się, by wczytać zmiany (restart jest warunkiem koniecznym – musi się odbyć).
Właśnie dezaktywowałeś dodatek wideo w Media Nav Evo.
Być może zainteresuje Cię również: Rozszerzona funkcjonalność Media Nav
Albo zerkniesz jeszcze na ten artykuł: Zmiana wyglądu Media Nav oraz Zmiana czcionki Media Nav
JAK WYMUSIĆ DŁUŻSZE DZIAŁANIE MEDIA NAV PO WYŁĄCZENIU SILNIKA
Zapewne zastanawiasz się jak zrobić tak, by po ok. 5 minutach od unieruchomienia silnika w Dusterze nadal można było odtwarzać muzykę lub wideo?
Jeśli tak, to oto rozwiązanie.
Po wyłączeniu silnika i automatycznym wyłączeniu komputera (po tych ok. 5 minutach) natychmiast wciśnij przycisk zasilania systemu Media Nav. Sytuacja opanowana!
Innym rozwiązaniem jest możliwość wydłużenia tego czasu, ale po ingerencji w „elektrykę” samochodu. Wybór należy do Ciebie.
PROBLEMY Z AKTUALIZACJĄ MNE PO AKTYWACJI WIDEO
Po aktywacji funkcji wideo w MNE (na Linuxie) nie zalecam przeprowadzać aktualizacji oprogramowania MNE na nowsze bez wcześniej dezaktywacji wspomnianej funkcji. Spore grono użytkowników skarży się na problemy z zestawem głośnomówiącym (przestaje działać). Często dochodzi również do dezaktywacji wszystkich dotychczasowych zmian wprowadzonych przez użytkownika w Media Nav Evo. Z kolei kod dostępu do MICOM TEST zmienia się na domyślny: 1111.
By zapobiec temu radzę najpierw wykonać dezaktywację funkcji wideo, a następnie zaktualizować oprogramowanie (najnowszy plik upgrade.lgu znajdziesz w naszej Dusterologii).
Jeśli jednak wykonałeś aktualizację oprogramowania MNE przed dezaktywacją problem można rozwiązać. Wystarczy w plikach upgrade.lgu wykonać ręczną podmiankę wersji oprogramowania na wybraną przez siebie (np. r75). I wykonać ponową aktualizację oprogramowania MNE. Jak wykonać zmianę wersji upgrade.lgu przeczytasz tutaj.
Wszelkie wątpliwości i pytania najlepiej kieruj do grupy Go! Duster na FB. Zapraszam.
Zajrzyj również do innych nowości Dacia Duster oraz tematów związanych z tuningiem tego samochodu
witam serdecznie jak można wgrać program do Clio Media Nav Evo 7.0.5 aby odtwarzać pliki video
Z tego, co mi wiadomo, nie ma opcji wgrania rozszerzenia do wersji niższej niż 9.1.3 na WinCe. W wersjach niższych można było wgrać tylko odpowiednie rozwiązanie z całkowicie osobnym playerem. Zresztą jak i przy 9.1.3.
A można wiedzieć jakie to rozwiązanie?
Witam. Zainstalowałem wtyczkę wideo do MNE 9.1.3.1 w Dacii Logan MCV i nie mogę jej odinstalować. Co zrobić?
Nie pomaga usunięcie wskazanym sposobem?
Nie. W ogóle on mi tego pliku nie wykrył. Po drugie ten program instalowałem na Windowsie a dopiero potem przerzuciłem na samochód a wskazany sposób dotyczy wyłącznie linuxa więc może dlatego mi nie zadziałał. No i nie wiem co począć żeby wrócić do 9.1.3 tak jak było pierwotnie, bo żeby było jeszcze ciekawiej, póki istnieje ta wersja 9.1 3.1 MNE nie wykrywa mi pliku instalacyjnego.
W takim razie co zrobić?
Niestety nie zadziałało. Widzi mp4 ale odtwarza jako mp3. Zauktalizowame do wersji 9.1.3.4. Pozostaje wymiana radia….:-(
Nie zdarzało się jeszcze takich sytuacji, by wideo nie zadziałało. Ale sprawdzę temat. Dziękuję za feedback.
Media nav nie widzi pliku instalacyjnego. Wyświetla się jedynie komunikat o braku plików multimedialnych
Jaka jest wersja oprogramowania? Więcej szczegółów, jeśli można. Najlepiej na blog@goduster.pl
Wersja systemu/oprogramowania to 4.1.0
Po postąpieniu jak w w/w instrukcji za każdym razem pojawia się komunikat “Brak plików multim. w urz. USB”. Jakiekolwiek zmiany/zabiegi nie odnoszą skutku. Za każdym razem system zachowuje się tak, jakby widział tylko i wyłącznie pliki multimedialne.
Dzień dobry. niestety nie widać mojej odpowiedzi na zadane pytanie. Wersja systemu/oprogramowania to 4.1.0. Po zastosowaniu się do w/w zaleceń, włożeniu pena do gniazda, notorycznie wyświetla się komunikat: “Brak plików multim. w urz. USB”. System nie widzi pliku, zachowuje się tak, jakby widział tylko i wyłączenie pliki mp3 itp. Nie pomagają żadne stosowane zabiegi.
Wszystko w porządku. By zapobiec niechcianym “botom” komentarze są zatwierdzane. Natomiast jeśli chodzi o Pana pytanie. W przypadku odtwarzacza wideo dla wersji niższych wymagane jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania o nazwie Super Mod. Opiszę cały proces u nas na portalu. Postaram się za jakieś parę dni. Jest to łatka zarówno dla wersji 4.1.0 jak i 6.0… Minimalna obsługiwana wersja nakładki Super Mod, to 4.0.3.
Super. Dziękuję i czekam na opis procedury.
Witam, czy powyższa modyfikacja daje także możliwość odtwarzania plików .flac?
Owszem, ale tylko dla wersji z Media Playerem, czyli 9. Nowsze wersje oparte na Linuxie na razie mogą mieć z tym problem.
Odtwarzacz plików wideo w Media Nav – wersja (beta) 9.1.3.4 [10Mb] – klikam i przenosi na BŁĄD 404
SUPER NA MEDIA NAV EVO LINUX VIDEO DZIALA 🙂 TZN ZADZIALALA MOZLIWOSC OTWARCIA FILOW Z PENDRIVE, NIESTETY WIDEO 1080P NIE DZIALA PLYNNIE WRECZ WYSWIETLA KLATKI.
Dziękuję za informacje. Niestety, to jeden z elementów, o którym zapomniałem wspomnieć. Najlepiej nie przekraczać rozdzielczości 360p… Wyższe? To maksymalnie 720p. Inne na pewno nie są mile widziane. Dodatek wideo na razie należy brać z całym dobrodziejstwem inwentarza. Mogą pojawiać się tzw. “bugi” przy działaniu dodatku wideo. Myślę, że jednak szybko dojdzie do poprawienia tego dodatku, szczególnie, że chętnych jest sporo.
Mam media nav evolution 1.0.13.2, video działa ale nie mam dźwięku z filmów
Co może być przyczyną? Czy jest lista obsługiwanych kodeków lub może ktoś wysłać link do krótkiego video które mu działa na media nav evolution 1.0.13.2 bym mógł sprawdzić u siebie?
Sprawdzę temat bardziej dokładnie. Tak, Twój przypadek nie jest odosobniony. Odezwij się na blog@goduster.pl.
Na rosyjskim forum przeczytałem, że należy uruchomić plik mp3 z USB, po tym zabiegu odtwarzane filmy powinny mieć dźwięk. Nie mogę sprawdzić bo zaktualizowałem oprogramowanie i na chwilę przestał działać bluetooth, jak już cofnę zmiany ponownie sprawdzę video.