Wymiana oleju w nowym Dusterze

Wymiana oleju w nowym Dusterze
[Artykuł przeczytasz w 6 min.]
Wymiana oleju w nowo zakupionym Dusterze – dylemat, problem, rozterka? Warto czy nie warto wymieniać olej w nowym silniku.
Zadajemy sobie pytanie zwykle po przejechaniu pierwszego 1000 kilometrów. Zwolenników i przeciwników teorii i praktyki wymiany oleju w nowym silniku jest sporo. Na pewno łączy ich jedno – stawiają sobie to pytanie i podejmują decyzję we własnym zakresie i według własnego wyczucia.
Wymiana oleju w nowym Dusterze – warto czy nie?
Kiedy najlepiej wymieniać olej w nowym Dusterze?
Wymiana oleju w nowym Dusterze – samemu czy w ASO?
Wymiana oleju samodzielnie/poza ASO – pamiętaj
Części i koszty przy wymianie oleju
WYMIANA OLEJU W NOWYM DUSTERZE – WARTO CZY NIE?
Nie będziemy tez nikogo przekonywać do tego czy warto wymieniać olej w chwile temu odebranym samochodzie, czy jednak jest to zbędny wydatek. Każdy użytkownik i właściciel samochodu wie, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość, tym na starość trąci. Zadbany silnik odwdzięczy się w przyszłości i wydajnością i trwałością.
Z innej strony – producent nie ma w swoim wykazie zaleceń obowiązkowych, informacji o konieczności wymiany oleju przed pierwszym przeglądem (lub przejechaniem określonej liczby kilometrów). Dlatego też decyzję o ewentualnej wymianie musimy podjąć samodzielnie lub po zaciągnięciu opinii z wiarygodnych, w naszym mniemaniu, źródeł.
Absolutnie nie warto ignorować opinii mechaników w tym temacie. Niezależnie od poziomu ich doświadczenia jednak ich praca obraca się wokół samochodów. My, z kolei w większości, jesteśmy jedynie użytkownikami końcowymi.
Owszem, są wśród nas też urodzone złote rączki, które doskonale radzą sobie z takimi kwestiami i czują się jak ryba w wodzie pod maską samochodu. A przede wszystkim nie boją się ubrudzić ręce odrobiną smaru lub oleju, choćby podczas jego wymiany, i choćby w Dusterze.
Decyzję zostawiamy Tobie – w końcu to Ty jesteś ojcem swojego dziecka. Doskonale rozumiemy, że na decyzję wpływ ma wiele czynników – koszt, wątpliwa skuteczność, opinia innych użytkowników, czas, przez jaki planujemy użytkować nasze nowe cacuszko na czterech kółkach etc.
Niemniej jednak, jeśli postanowiłeś/aś jednak się zmierzyć z tematem wymiany oleju w nowo zakupionym Dusterze oto kilka przydatnych informacji.
Być może zainteresuje Cię również: Wymiana i dobór podszybia do Dacia Duster
KIEDY NAJLEPIEJ WYMIENIAĆ OLEJ W NOWYM DUSTERZE?
Pierwsze pytanie, które się pojawia na tapecie. Po 1000 km czy jednak nieco później? Wydaje się, że 1000 km to jednak nieco za wcześnie. Nawet zgodnie z instrukcją producenta pełną swoją sprawność silnik Dustera osiąga dopiero po przejechaniu 3000 km.
Odpowiedź nasuwa się sama. Jeśli wymieniać – to w naszej opinii, a i pewnie opinii niejednego serwisanta z ASO Dacia – 3000 km jest magiczną liczbą, po przekroczeniu której warto zmierzyć się z rozterkami wewnętrznymi i podjąć męską decyzję – „WYMIENIAM OLEJ!”.
Pamiętaj jednak o tym, że wymiana oleju przed zalecaną przez producenta samochodu wymianą nie jest objęta pakietem gwarancyjnym typu Easy Service.
Przeczytaj również: Falowanie obrotów w silnikach Dustera
A tu znajdziesz również: Instrukcję dla wymagających i tych, co lubią zakasać rękawy i odrobinkę umorusać się w oleju (po rosyjsku, dotyczy Renault/Dacia Duster I)
WYMIANA OLEJU W NOWYM DUSTERZE – SAMEMU CZY W ASO?
Zatem wymieniamy olej. Niby prosta, a jednak nieco skomplikowana czynność. Dlaczego w przypadku właścicieli Dusterów jest to NIECO skomplikowana czynność. Warto pamiętać, że w Dusterach mamy do czynienia ze znacznie wyższym prześwitem niż w przypadku zwykłych osobówek. A zatem dostać się pod samochód jest łatwiej nawet w przypadku, gdy nie mamy możliwości skorzystania z przysłowiowego kanału.
W tym momencie mam również inny dylemat: samemu czy jednak w ASO? Koszty ASO nieco odstraszają – w końcu wymiana w ASO zwykle przekracza akceptowalną przez zdrowy rozsądek barierę 500 zł. Rzecz jasna czasami się zdarzają promocje i w ASO można wymienić olej po kosztach tylko zamówionych części niezbędnych do wykonania prawidłowej i akceptowalnej przez producenta (pamiętajmy, że mówimy o samochodzie na gwarancji) wymiany oleju.
Jeśli nie czujemy się pewni w materii wymiany oleju silnikowego w naszym nowym Dusterze, a na pewno jesteśmy zdecydowani na wykonanie tej czynności, zostawmy to jednak pracownikom serwisu ASO (tu znajdziesz listę serwisów ASO Dacia). Opinie o każdym serwisie spokojnie znajdziesz w Internecie. Niestety, nie wszystkie są pochlebne i stąd nie każdy serwis ASO jest polecany przez kierowców-użytkowników samochodów Dacia.
Wybierając ASO musimy jednak liczyć się z kosztami. Roboczogodzina w ASO kosztuje słono. Ale jeśli dbamy o nasze „dziecko”, warto zainwestować. Za dodatkowo wydaną setkę złotych Duster na pewno nam podziękuję w niedalekiej przyszłości.
WYMIANA OLEJU SAMODZIELNIE/POZA ASO – PAMIĘTAJ
Ale jeśli będziemy wymieniać samodzielnie lub u zaprzyjaźnionego mechanika, ale poza ASO to warto zwrócić szczególną uwagę na to czy:
- ASO nie zastrzega w warunkach gwarancyjnych koniecznej wymiany oleju tylko w ASO pod rygorem utraty gwarancji (w końcu nie chcemy stracić gwarancji na nowy lśniący nabytek);
- koszty części, które musimy zakupić w ASO (warunkiem samodzielnej wymiany oleju poza ASO zwykle jest konieczność używania oryginalnych części zalecanych przez producenta) do wymiany oleju nie przekraczają kosztów usługi w ASO wraz z robocizną – warto sprawdzić promocje w okolicy;
- za robociznę i za części do wymiany oleju u zaprzyjaźnionego mechanika nie zapłacimy tyle samo – innymi słowy czy skórka jest warta wyprawki.
Pamiętaj o tym, by na pewno się dowiedzieć w ASO czy samodzielna wymiana oleju nawet z użyciem części zalecanych przez producenta nie spowoduje utraty gwarancji!
Warto również pamiętać o tym, że samodzielna wymiana również nie jest bezpłatna. Omijamy koszty robocizny, jeśli wymieniamy sami, ale kosztów części nie ominiemy.
CZĘŚCI I KOSZTY PRZY WYMIANIE OLEJU
Zatem z jakimi kosztami musimy się liczyć podczas wymiany oleju w Dusterze?
Koszty są uzależnione przede wszystkim od rodzaju silnika i jego pojemności. Na pewno jednak musimy się liczyć z zakupem takich oto elementów:
- olej (litr oleju (zalecanego przez producenta w ASO kosztuje ok. 45-60 złotych) – symbol zalecanego oleju silnikowego do swojego Dustera znajdziesz w instrukcji producenta lub kierując zapytanie do ASO;
- filtr oleju (koszt w ASO ok. 55-65 złotych);
- korek oleju (koszt w ASO ok. 5-15 złotych).
Pamiętaj, że ceny są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od ASO.
To są elementy, które musimy zakupić tak, by były one zgodne z zaleceniami producenta. Czy musimy kupować części w ASO? Przy gwarancji, wydaje się to na najbardziej rozsądne posunięcie, a i sami sprzedawcy samochodów Dacia zalecają tak właśnie robić. Choć decyzję podejmujesz sam/sama i na własna odpowiedzialność.
Koszty robocizny – Twój zysk/Twój rabat lub Twoje oszczędności, które zawsze możesz przeznaczyć na inne przyjemności, a czasami nawet na kilkuset kilometrowy wypad np. nad Bałtyk.
Jeśli nie zniechęciły Cię koszty samodzielnej wymiany i nie przeraża Cię odrobina straconego czasu przy tym – śmiało zabieraj się za wymianę oleju w Dusterze, szczególnie, jeśli planujesz używać auto w perspektywie dłuższej niż 3 lata. I na pewno mechaniczne serce Twojego czterokołowego przyjaciela odwdzięczy Ci się przyjemnymi pomrukami spod maski prze dłuższy czas.
Go! Duster.
Zajrzyj również do innych nowości Dacia Duster i ciekawostek oraz tematów związanych z tuningiem tego samochodu
A wolnej chwili zapraszamy na drobne zakupy do Go! Shop